zabbix

Zabbix چیست؟

Zabbix ابزاری نرم افزاری متن باز برای monitoring اجزای متنوع IT ، از جمله شبکه ها ، سرورها ، ماشین های مجازی (VM) و سرویس های ابری. Zabbix معیارهای نظارتی مانند استفاده از شبکه ، بار CPU و مصرف فضای دیسک را فراهم می کند. این نرم افزار عملیات روی Linux ، Hewlett Packard Unix (HP-UX) ، Mac OS X ، Solaris و سایر سیستم عامل ها (OS) را رصد می کند. با این حال ، monitoring ویندوز فقط از طریق نمایندگان امکان پذیر است.

Zabbix را می توان برای monitoring همراه با Agent و Agentless مستقر کرد. نمایندگان برای بررسی عملکرد و جمع آوری داده ها بر روی اجزای IT نصب می شوند. سپس Agent مجدداً به یک سرور مدیریت متمرکز Zabbix گزارش می دهد. این اطلاعات در گزارشات گنجانده شده یا بصورت بصری در رابط کاربری گرافیکی Zabbix (GUI) ارائه می شوند. اگر مشکلی در مورد موارد تحت monitoring وجود داشته باشد ، Zabbix اعلانی یا هشدار را برای کاربر ارسال می کند. monitoring بدون Agent با استفاده از منابع موجود در سیستم یا دستگاه برای تقلید از Agent ، همان نوع monitoring را انجام می دهد.

رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب Zabbix کاربران را قادر می سازد تا محیط IT خود را از طریق داشبورد قابل تنظیم بر اساس ابزارک ها ، نمودارها ، نقشه های شبکه ، نمایش اسلایدها و گزارش ها مشاهده کنند. به عنوان مثال ، یک کاربر می تواند یک گزارش را برای نشان دادن معیارهای مرتبط با توافق نامه های سطح سرویس (SLA) و شاخص های اصلی عملکرد (KPI) در مورد بارهای پردازنده ، تنظیم کند.

این نقشه اتصالات Zabbix را در بین ماشین ها ، سرورها و یک سرویس ابری نشان می دهد.

Zabbix از طریق سه گزینه حالت discovery کار می کند:

  • Network discovery به طور دوره ای یک محیط IT را اسکن می کند و نوع دستگاه ، آدرس IP ، وضعیت ، زمانهای up بودن و خرابی دستگاه را ثبت می کند.
  • Low-level discovery به طور خودکار موارد ، محرک ها و نمودارها را بر اساس دستگاه کشف شده ایجاد می کند. Low-level discovery می تواند معیارهایی را از شناسه های اشیا ساده پروتکل مدیریت شبکه (SNMP) ، سرویس های ویندوز ، جستجوی اتصال پایگاه داده باز (ODBC) زبان جستجوی ساختار یافته (SQL) ، رابط های شبکه و موارد دیگر ایجاد کند.
  • Auto-discovery نظارت بر هر دستگاه کشف شده را با استفاده از Zabbix Agent شروع می کند.

با monitoring توزیع شده Zabbix ، اسکریپت های از راه دور داده ها را از چندین دستگاه در مکان های توزیع شده جمع آوری می کنند و آن داده ها را در یک داشبورد یا گزارش، مانند دسترسی سرور در سراسر کشور ترکیب می کنند.

رابط کاربری گرافیکی Zabbix نقاط داده ای را ارائه می دهد که از سلامت سیستم گرفته تا شدت خطا و مکان و همچنین جزئیات monitoring

Zabbix می تواند اعلان های ایمیل را براساس رویدادهای از پیش تعریف شده در محیط IT کاربر ارسال کند. یکی دیگر از راه های اطلاع رسانی کاربران Zabbix به محیط IT خود ، استفاده از برنامه های موبایلی از طرف تأمین کنندگان مانند M7 Monitoring یا ایجاد خود آنها است.

گزینه های نظارت Agentless با Zabbix

Zabbix چندین گزینه monitoring فراتر از Agent ها را ارائه می دهد.

با یک چک ساده می توانید در دسترس بودن و پاسخگویی یک سرویس استاندارد مانند اعلان ها یا HTTP را تأیید کنید.

برنامه های افزودنی مدیریت جاوا (JMX) ،  web monitoring و سایر روش ها نیز گزینه هایی برای استفاده از Agent ها هستند. در Zabbix ، JMX می تواند برای monitoring برنامه های مبتنی بر جاوا استفاده شود. web monitoring برای بررسی در دسترس بودن وب سایت ها استفاده می شود و از HTTP و HTTPS پشتیبانی می کند. Zabbix داده های مربوط به میانگین سرعت بارگیری یک سناریو ، خطاها و پیام های خطا ، زمان پاسخ و موارد دیگر را جمع آوری می کند.

Zabbix Api

رابط برنامه نویسی Zabbix یک API مبتنی بر وب برای ایجاد برنامه های جدید ، خودکار سازی وظایف و ادغام با نرم افزارهای شخص ثالث مانند go-zabbix ، Zabbix :: Tiny یا فرستنده Zabbix است. قالب JavaScript Object Notation (JSON) برای پایه گذاری API به عنوان یک رابط وب front استفاده می شود.

Zabbix API از روش های بسیاری تشکیل شده است که با هم در API های جداگانه ای دسته بندی می شوند و هرکدام سرویس خاصی را انجام می دهند. به عنوان مثال ، یک روش برای ایجاد یک host جدید، host.create است. روش ورود به سیستم به عنوان مدیر user.login است.

با استفاده از API ، کاربران می توانند برنامه هایی برای کار و نمایش اطلاعات Zabbix ایجاد کنند.

Template هایی برای قابلیت Monitoring بیشتر

template ها افزودنیهای سفارشی هستند که عملکرد Zabbix را افزایش می دهند. برخی از template ها توسط Zabbix ساخته شده و همراه با نرم افزار آماده برای استفاده ارائه می شوند ، در حالی که برخی دیگر توسط کاربران Zabbix ساخته شده اند. template ها کاربران Zabbix را قادر می سازد تا دستگاه های شبکه را از فروشندگانی مانند Cisco ، Dell ، HP و Juniper رصد کنند. از template های دیگر می توان برای monitoring سرورهای IBM ، HP و Super Micro استفاده کرد. template های سرویس های مبتنی بر برنامه شامل Microsoft Exchange و Exchange Server ، Zenoss ، PowerDNS ، آمار سرور معتبر و موارد دیگر هستند. می توان template هایی را برای monitoring سیستم عامل ها و نظارت کنندگان فوق العاده ایجاد کرد.

رقبای Zabbix در Monitoring زیرساخت ها

Microsoft Operations Center Operations Manager (SCOM) ، Nagios و Zenoss نمونه هایی از سیستم های monitoring زیرساخت IT هستند.

SCOM پیکربندی ، مدیریت و monitoring را برای یک اکوسیستم IT از طریق یک کنسول مدیریت امکان پذیر می کند. SCOM می تواند سخت افزار سرور ، سرویس های سیستم ، سیستم عامل ها ، monitoring ها و برنامه ها را مانند Zabbix رصد کند. SCOM همچنین از monitoring مبتنی بر Agent و Agentless مشابه Zabbix استفاده می کند.

Nagios یکی دیگر از برنامه های monitoring منبع باز برای محیط های IT است. Nagios می تواند سیستم عامل های لینوکس ، یونیکس و ویندوز را کنترل کند. Nagios چندین محصول مانند Core ، XI ، Log Server ، Network Analyzer و Fusion را ارائه می دهد. Nagios می تواند چک های فعال را که خود شروع می شوند اجرا کند و چک های غیرفعال را که با استفاده از برنامه های خارجی تکمیل می شوند ، اجرا کند. Nagios هم از monitoring مبتنی بر Agent و هم از Agentless استفاده می کند.

Zenoss در حال monitoring نرم افزار موجود به سه شکل Zenoss Core ، Zenoss Service Dynamics و Zenoss as a Service (ZaaS) است. Zenoss Core نسخه منبع باز نرم افزار است که شامل اجزای اساسی نرم افزار monitoring است. همچنین می توان از Core برای ایجاد ZenPacks ، معادل Zenoss با الگوها ، استفاده کرد. Zenoss Service Dynamics نسخه داخلی نرم افزار است که می تواند زیرساخت های IT مانند سرورها ، شبکه ها و پایگاه های داده را رصد کند. ZaaS به عنوان یک نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) با قابلیت monitoring مشابه سرویس Dynamics ارائه می شود.

1 دیدگاه در “Zabbix چیست؟افزودن → خودتان

  1. سرور مجازی چیه؟

    سرور مجازی یا VPS که مخفف (virtual private server) است به سروری گفته می‌شه که به واسطه تجزیه سرور فیزیکی قدرتمند به سرورهایی با منابع کمتر و تعداد بیشتر تقسیم شده ه. در سرور مجازی، منابع یک سرور فیزیکی مانند Ram، Cpu، دیسک و پهنای باند به چند سرور مجازی با استفاده از برنامه‌های مجازی ساز تقسیم و اختصاص داده می‌شن. این سرورها به کمک فناوری مجازی‌سازی ساخته می شن. سرور‌های مجازی در زمینه خدمات اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرن.

    عملکرد این سرورها شبیه به سرورهای اختصاصیه، با این تفاوت که هزینه دتو سرور مجازی خیلی کمتره. منابعی مثل رم و پردازنده که به صورت مجازی روی یک سرور فیزیکی دیگه قرار دارن، به عنوان یک سرور مستقل در اختیار شما قرار می‌گیرن. تو این سرورها همچنین می‌تونین حریم خصوصی برای کاربران ایجاد کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *