aws

AWS چیست؟ آموزش خدمات ابری آمازون

Cloud Computing چیست؟

رایانش ابری اصطلاحی است برای ذخیره و دسترسی به داده ها از طریق اینترنت. هیچ اطلاعاتی را بر روی hard disk رایانه شخصی شما ذخیره نمی کند. در رایانش ابری ، می توانید از remote server به داده ها دسترسی پیدا کنید.

AWS چیست؟

وب سرویس آمازون پلتفرمی است که راه حل های رایانش ابری انعطاف پذیر ، قابل اعتماد ، مقیاس پذیر ، کاربرد آسان و مقرون به صرفه را ارائه می دهد.

AWS یک پلتفرم محاسباتی جامع و آسان برای استفاده در آمازون است. این پلتفرم با ترکیبی از زیرساخت ها به عنوان سرویس (IaaS) ، پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) و نرم افزارهای بسته بندی شده به عنوان سرویس (SaaS) ارائه می شود.

تاریخچه AWS

 • 2002- خدمات AWS راه اندازی شد
 • 2006- محصولات ابر خود را راه اندازی کرد
 • 2012- اولین رویداد مشتری را برگزار می کند
 • 2015- درآمد کسب شده، 4.6 میلیارد دلار را نشان می دهد
 • 2016- از هدف درآمد 10 میلیارد دلاری عبور کرد
 • 2016- گلوله برفی و اتومبیل برفی را آزاد کنید
 • 2019- تقریباً 100 سرویس ابری ارائه می دهد

خدمات مهم AWS

خدمات وب آمازون طیف گسترده ای از محصولات مختلف مبتنی بر ابر جهانی را با اهداف تجاری ارائه می دهد. این محصولات شامل فضای ذخیره سازی ، پایگاه داده ، تجزیه و تحلیل ، شبکه ، موبایل ، ابزارهای توسعه ، برنامه های سازمانی  است.

WhatisAWS

 

AWS Compute Services

در زیر خدمات Cloud Compute ارائه شده توسط آمازون آورده شده:

 1. EC2 (Elastic Compute Cloud) – یک ماشین مجازی در فضای ابری است که روی آن کنترل سطح سیستم عامل دارید. هر زمان که بخواهید می توانید این سرور ابری را اجرا کنید.
 2. LightSail  – این ابزار رایانش ابری به طور خودکار رایانه ، فضای ذخیره سازی و قابلیت های شبکه مورد نیاز برای اجرای برنامه های شما را اجرا و مدیریت می کند.
 3. Elastic Beanstalk -  این ابزار استقرار خودکار و تأمین منابع را مانند یک وب سایت تولید بسیار مقیاس پذیر ارائه می دهد.
 4. EKS (Elastic Container Service for Kubernetes) -  این ابزار به شما امکان می دهد بدون نصب در محیط ابر آمازون، Kubernetes کنید.
 5. AWS Lambda -  این سرویس AWS به شما امکان می دهد توابع را در فضای ابری اجرا کنید. این ابزار برای شما صرفه جویی در هزینه زیادی دارد، زیرا شما فقط هنگام اجرای عملکردهای خود می توانید پرداخت کنید.

Migration

خدمات انتقال برای انتقال داده ها به طور فیزیکی بین مرکز داده و AWS شما استفاده می شود.

 1. DMS (Database Migration Service)  – از سرویس DMS می توان برای انتقال پایگاه های داده به سایت به AWS استفاده کرد. این امر به شما کمک می کند تا از یک نوع پایگاه داده به دیگری – مثلاً Oracle به MySQL – مهاجرت کنید.
 2. SMS (Server Migration Service)  - خدمات انتقال SMS به شما امکان می دهد سرورهای موجود در سایت را به راحتی و به سرعت به AWS منتقل کنید.
 3. Snowball   - یک برنامه کوچک است که به شما امکان می دهد ترابایت داده را در داخل و خارج از محیط AWS منتقل کنید.

Storage

 1. Amazon Glacier این یک سرویس ذخیره سازی بسیار کم هزینه است. این ذخیره سازی امن و سریع را برای بایگانی و پشتیبان گیری از اطلاعات ارائه می دهد.
 2. Amazon Elastic Block Store (EBS) ذخیره سازی در سطح block را فراهم می کند تا با نمونه های Amazon EC2 استفاده شود. حجم های فروشگاه block الستیک آمازون به شبکه متصل است و  تا زمان زندگی یک نمونه، مستقل باقی می ماند.
 3. AWS Storage Gateway این سرویس AWS برنامه های داخلی نرم افزار را با فضای ذخیره سازی ابری متصل می کند. این یکپارچه سازی ایمن بین شرکت داخلی و زیرساخت های ذخیره سازی AWS را ارائه می دهد.

Security Services

 1. IAM (Identity and Access Management)  - یک سرویس امنیتی ابری ایمن است که به شما در مدیریت کاربران ، اختصاص policy ها ، تشکیل گروه ها برای مدیریت چندین کاربر کمک می کند.
 2. Inspector  - این یک agent است که می توانید آن را بر روی ماشین های مجازی خود نصب کنید ، که هرگونه آسیب پذیری امنیتی را گزارش می دهد.
 3. Certificate Manager  - این سرویس برای دامنه های شما که توسط Route53 مدیریت می شوند ، گواهینامه های SSL رایگان ارائه می دهد.
 4. WAF (Web Application Firewall)  - سرویس امنیتی WAF محافظت در سطح برنامه را ارائه می دهد و به شما امکان می دهد SQL injection را مسدود کنید و به شما کمک می کند تا از حملات برنامه نویسی بین سایت جلوگیری کنید.
 5. Cloud Directory – این سرویس به شما امکان می دهد دایرکتوری های انعطاف پذیر و بومی ابر برای مدیریت سلسله مراتب داده ها در چند بعد ایجاد کنید.
 6. KMS (Key Management Service)  - این یک سرویس مدیریت شده است. این سرویس امنیتی به شما کمک می کند تا کلیدهای رمزگذاری را ایجاد کرده و کنترل کنید که به شما امکان رمزگذاری داده ها را می دهد.
 7. Organizations   - با استفاده از این سرویس می توانید گروه هایی از حساب های AWS ایجاد کنید تا تنظیمات امنیتی و اتوماسیون را مدیریت کند.
 8. Shield  - با مدیریت DDoS (Distributed Denial of Service protection service)، توزیع می شود. این نرم افزار محافظاتی در برابر برنامه های وب تحت AWS ارائه می دهد.
 9. Macie  - این سرویس امنیت visibility اطلاعات را ارائه می دهد که به طبقه بندی و محافظت از محتوای حیاتی حساس شما کمک می کند.
 10. GuardDuty – این برای شناسایی اطلاعات تهدیدات برای محافظت از حساب های AWS و بارهای شما ارائه می شود.

Database Services

 1. Amazon RDS راه اندازی ، کارکرد و مقیاس گذاری یک پایگاه داده رابطه ای در فضای ابری این پایگاه داده AWS است.
 2. Amazon DynamoDB یک سرویس پایگاه داده سریع و کاملاً مدیریت شده NoSQL است. این یک سرویس ساده است که امکان ذخیره سازی و بازیابی داده ها را با صرفه فراهم می کند. همچنین به شما امکان می دهد هر سطح از ترافیک ریکوئست را ارائه دهید.
 3. Amazon ElastiCache این یک سرویس وب است که استقرار ، کارکردن و مقیاس گذاری cache حافظه را در ابر آسان می کند.
 4. Neptune این یک سرویس graph database سریع ، قابل اعتماد و مقیاس پذیر است .
 5. Amazon RedShift -  این راه حل ذخیره اطلاعات آمازون است که می توانید برای اجرای کوئری های پیچیده OLAP استفاده کنید.

Analytics

 1. Athena– این سرویس تجزیه و تحلیل اجازه می دهد تا کوئری های perm SQL در سطل S3 شما برای پیدا کردن پرونده ها اجرا شود.
 2. CloudSearch  – برای ایجاد موتور جستجوی کاملاً مدیریت شده برای وب سایت خود ، باید از این سرویس AWS استفاده کنید.
 3. ElasticSearch  – این شبیه به CloudSearch است. با این حال ، این ویژگی های بیشتری مانند نظارت بر برنامه را ارائه می دهد.
 4. Kinesis– این سرویس تجزیه و تحلیل AWS به شما کمک می کند تا داده های real-time را در مقیاس گسترده پخش و تجزیه و تحلیل کنید.
 5. QuickSightیک ابزار تجزیه و تحلیل تجاری است. این به شما کمک می کند تا در داشبورد برای داده ها در خدمات وب آمازون visualization ایجاد کنید. به عنوان مثال ، S3 ، DynamoDB و غیره
 6. EMR (Elastic Map Reduce) – این سرویس تجزیه و تحلیل AWS عمدتا برای پردازش داده های بزرگ مانند Spark ، Splunk ، Hadoop و غیره استفاده می شود.
 7. Data Pipeline  - به شما امکان می دهد داده ها را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید. به عنوان مثال از DynamoDB به S3.

Management Services

 1. CloudWatch  - به شما کمک می کند تا محیط های AWS مانند EC2 ، نمونه های RDS و استفاده از CPU را رصد کنید. همچنین هشدارهایی را با توجه به معیارهای مختلف ایجاد می کند.
 2. CloudFormation– روشی برای تبدیل زیرساخت ها به ابر است. در عرض چند دقیقه می توانید از الگوهایی برای تهیه کل محیط production استفاده کنید.
 3. CloudTrail– این یک روش آسان برای حسابرسی منابع AWS است. به شما کمک می کند تا همه تغییرات را log کنید.
 4. OpsWorks  – این سرویس به شما امکان می دهد استقرار Chef / Puppet را در محیط AWS به صورت خودکار انجام دهید.
 5. Config – این سرویس AWS بر محیط شما نظارت می کند. این ابزار هنگام شکستن تنظیمات خاص مشخص ، هشدارهایی را درباره تغییرات ارسال می کند.
 6. Service Catalog – این سرویس به شرکت های بزرگ کمک می کند تا مشخص کنند که کاربر از چه سرویس هایی استفاده می کند و از چه سرویس هایی استفاده نمی کند.
 7. AWS Auto Scaling  - این سرویس به شما امکان می دهد منابع خود را بر اساس معیارهای CloudWatch به صورت خودکار زیاد و کم کنید.
 8. Systems Manager – این سرویس AWS به شما امکان می دهد منابع خود را گروه بندی کنید. به شما امکان می دهد مسائل را شناسایی کرده و بر اساس آنها عمل کنید.
 9. Managed Services – مدیریت زیرساخت AWS شما را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد روی برنامه های خود تمرکز کنید.

Internet of Things

 1. IoT Core – این یک سرویس AWS ابری مدیریت شده است. این سرویس به دستگاه های متصل مانند اتومبیل ، لامپ ، شبکه های حسگر اجازه می دهد تا به طور ایمن با برنامه های ابری و سایر دستگاه ها ارتباط برقرار کنند.
 2. IoT Device Management – به شما امکان می دهد دستگاه های اینترنت اشیا را در هر مقیاسی مدیریت کنید.
 3. IoT Analytics  - این سرویس AWS IOT برای انجام تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده توسط دستگاه های اینترنت اشیا مفید است.
 4. Amazon FreeRTOS  - این سیستم عامل در زمان واقعی برای میکروکنترلرها به شما کمک می کند تا دستگاه های اینترنت اشیا را در سرور محلی یا به فضای ابری متصل کنید.

Application Services

 1. Step Functions   - روشی برای visualizing آنچه در داخل برنامه شما قرار دارد و آن ریز سرویس های مختلفی که استفاده می کند ، است.
 2. SWF (Simple Workflow Service)  - این سرویس به شما کمک می کند تا هم کارهای خودکار و هم کارهای هدایت شده توسط انسان را هماهنگ کنید.
 3. SNS (Simple Notification Service)  - می توانید براساس سرویس های داده شده AWS از طریق این سرویس اعلان هایی را در قالب ایمیل و پیام کوتاه برای خود ارسال کنید.
 4. SQS (Simple Queue Service)  - از این سرویس AWS برای جدا کردن برنامه های خود استفاده کنید. این یک سرویس pull-based است.
 5. Elastic Transcoder  - این ابزار خدمات AWS به شما کمک می کند فرمت و وضوح فیلم را تغییر دهید تا از دستگاه های مختلف مانند تبلت ها ، تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها با رزولوشن های مختلف پشتیبانی کند.

Deployment and Management

 1. AWS CloudTrail: سرویس ها تماس های AWS API را ضبط می کنند و فایل های backlog را برای شما ارسال می کنند.
 2. Amazon CloudWatch: این ابزارها منابع AWS مانند Amazon EC2 و Amazon RDS DB Instances را رصد می کنند. همچنین به شما امکان می دهد معیارهای سفارشی ایجاد شده توسط برنامه ها و خدمات کاربر را کنترل کنید.
 3. AWS CloudHSM: این سرویس AWS به شما کمک می کند با استفاده از وسایل ماژول امنیت سخت افزار (HSM) در محیط AWS ، الزامات انطباق شرکت ها ، مقررات قانونی و قراردادی را برای حفظ امنیت داده ها برآورده کنید.

Developer Tools

 1. CodeStar  - یک سرویس مبتنی بر ابر برای ایجاد ، مدیریت و کار با پروژه های مختلف توسعه نرم افزار در AWS است.
 2. CodeCommit  – این سرویس کنترل نسخه AWS است که به شما امکان می دهد کد و سایر دارایی های خود را بصورت خصوصی در فضای ابری ذخیره کنید.
 3. CodeBuild– این سرویس توسعه دهنده آمازون به شما کمک می کند تا روند ساخت و compile کد خودکار شود.
 4. CodeDeploy  – روشی برای استقرار خودکار کد در موارد EC2 است.
 5. CodePipeline– به شما کمک می کند تا یک pipeline استقرار مانند تست ، ساخت ، تست ، احراز هویت ، استقرار در محیط های توسعه و production ایجاد کنید.
 6. Cloud9 – این یک محیط توسعه یکپارچه برای نوشتن ، اجرا و رفع اشکال کد در ابر است.

Mobile Services

 1. Mobile Hub – به شما امکان می دهد ویژگی های برنامه های تلفن همراه را اضافه ، پیکربندی و طراحی کنید.
 2. Cognito– به کاربران امکان می دهد با استفاده از social identity خود در سیستم ثبت نام کنند.
 3. Device Farm  - مزرعه دستگاه با تست سریع صدها دستگاه تلفن همراه به شما کمک می کند تا کیفیت برنامه ها را بهبود ببخشید.
 4. AWS AppSync – این یک سرویس GraphQL کاملاً مدیریت شده است که ویژگی های همگام سازی داده ها و برنامه نویسی آفلاین را به صورت real-time ارائه می دهد.

Business Productivity

 1. Alexa for Business   - با استفاده از الکسا، با صوت به سازمان شما قدرت می بخشد. این به شما کمک می کند تا skillهای صوتی سفارشی را برای سازمان خود ایجاد کنید.
 2. Chime  – می تواند برای جلسات آنلاین و کنفرانس ویدیویی استفاده شود.
 3. WorkDocs– به ذخیره اسناد در ابر کمک می کند.
 4. WorkMail  – به شما امکان ارسال و دریافت ایمیل های تجاری را می دهد.

Desktop & App Streaming

 1. WorkSpaces– یک VDI (زیرساخت دسکتاپ مجازی) است. این امکان را برای شما فراهم می کند تا از رایانه های رومیزی در فضای ابری استفاده کنید.
 2. AppStream  راهی برای پخش برنامه های دسکتاپ برای کاربران شما در مرورگر وب. به عنوان مثال ، استفاده از MS Word در Google Chrome.

Artificial Intelligence

 1. Lex  – ابزار Lex به شما کمک می کند تا به سرعت ربات های چت را بسازید .
 2. Polly  – این سرویس متن به گفتار AWS است که به شما امکان می دهد نسخه های صوتی یادداشت های خود را ایجاد کنید.
 3. Rekognition– این سرویس تشخیص چهره AWS است. این سرویس AWS به شما کمک می کند تا چهره ها و اشیا را در تصاویر و فیلم ها تشخیص دهید.
 4. SageMaker– به شما امکان می دهد مدل های یادگیری ماشین را در هر مقیاس بسازید ، آموزش دهید و استقرار دهید.
 5. Transcribe– این سرویس گفتار به متن AWS است که رونویسی با کیفیت و مقرون به صرفه را ارائه می دهد.
 6. Translate– این ابزاری کاملاً مشابه Google Translate است که به شما امکان می دهد متن را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کنید.

AR & VR (واقعیت افزوده و واقعیت مجازی)

 1. Sumerian   – سومری مجموعه ای از ابزارها برای ارائه تجربیات واقعیت مجازی (VR) با کیفیت بالا در وب است. این سرویس به شما امکان می دهد صحنه های سه بعدی تعاملی ایجاد کنید و آن را به عنوان یک وب سایت برای دسترسی کاربران منتشر کنید.

Customer Engagement

 1. Amazon Connect  - به شما امکان می دهد مرکز customer care خود را در فضای ابری ایجاد کنید .
 2. Pinpoint– به شما کمک می کند کاربران خود را درک کرده و با آنها درگیر شوید.
 3. SES (Simple Email Service)  - به شما کمک می کند تا ایمیل های انبوه را با قیمت نسبتاً مقرون به صرفه برای مشتریان خود ارسال کنید.

Game Development

 1. GameLift – سرویسی است که توسط AWS مدیریت می شود. می توانید از این سرویس برای میزبانی سرورهای اختصاصی بازی استفاده کنید. به شما امکان می دهد بدون اینکه بازی خود را آفلاین کنید ، به صورت یکپارچه scale دهید.

برنامه های خدمات AWS

خدمات وب آمازون به طور گسترده ای برای اهداف مختلف محاسباتی استفاده می شوند، مانند:

 • میزبانی وب سایت
 • میزبانی برنامه / میزبانی SaaS
 • اشتراک رسانه (تصویر / فیلم)
 • برنامه های موبایل و اجتماعی
 • تحویل محتوا و توزیع رسانه
 • ذخیره سازی ، پشتیبان گیری و بازیابی
 • محیط های توسعه و آزمایش
 • محاسبات دانشگاهی
 • موتورهای جستجو
 • شبکه اجتماعی

شرکت هایی که از AWS استفاده می کنند

 • Instagram
 • Zoopla
 • Smugmug
 • Pinterest
 • Netflix
 • Dropbox
 • Etsy
 • Talkbox
 • Playfish
 • Ftopia

مزایای AWS

موارد زیر مزایای استفاده از خدمات AWS است:

 • AWS به سازمان ها اجازه می دهد تا از مدل های برنامه نویسی ، سیستم عامل ها ، پایگاه داده ها و معماری های از قبل آشنا استفاده کنند.
 • این یک سرویس مقرون به صرفه است که به شما امکان می دهد فقط هزینه آنچه را که استفاده می کنید بدون هیچ گونه تعهدات پیش رو یا بلند مدت پرداخت کنید.
 • نیازی به صرف هزینه برای راه اندازی و نگهداری مراکز داده نخواهید داشت.
 • deployment سریع را ارائه می دهد.
 • به راحتی می توانید ظرفیت را اضافه یا حذف کنید.
 • به شما امکان دسترسی سریع به ابر با ظرفیت نامحدود داده شده است.
 • هزینه کل مالکیت در مقایسه با هر سرور private/dedicated بسیار کم است.
 • صورتحساب و مدیریت متمرکز را ارائه می دهد.
 • قابلیت های ترکیبی را ارائه می دهد.
 • به شما امکان می دهد فقط با چند کلیک برنامه خود را در چندین منطقه در سراسر جهان مستقر کنید.

معایب AWS

 • اگر به کمک فوری یا متمرکز بیشتری نیاز دارید ، مجبورید بسته های پشتیبانی پولی را انتخاب کنید.
 • سرویس وب آمازون ممکن است هنگام انتقال به یک ابر دارای برخی از مشکلات رایج رایانش ابری باشد. به عنوان مثال downtime ، کنترل محدود و محافظت backup.
 • AWS محدودیت های پیش فرض در منابع را از منطقه ای به منطقه دیگر تعیین می کند. این منابع از تصاویر ، حجم ها و عکس های فوری تشکیل شده است.
 • تغییرات سطح سخت افزاری برای برنامه شما اتفاق می افتد که ممکن است بهترین عملکرد و کاربرد برنامه های شما را ارائه ندهد.

Best practices of AWS

 • شما باید برای failure برنامه ریزی کنید ، اما هیچ چیز fail نخواهد شد.
 • مهم است که قبل از استفاده از خدمات AWS تمام componentهای خود را جدا کنید.
 • شما باید داده های dynamic را به compute و داده های static را به کاربر نزدیکتر کنید.
 • دانستن مبادلات امنیتی و عملکردی بسیار مهم است.

 

2 دیدگاه در “AWS چیست؟ آموزش خدمات ابری آمازونافزودن → خودتان

 1. سلام آقای محبی
  ممنون از اطلاعاتی که راجع به AWS در سایت ارائه کردید. با توجه به تحریم ها آیا در ایران این خدمات قابل دسترسی هست؟ شرکتی هست که این خدمات رو ارائه بده؟
  ممنون

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز
   خواهش می کنم
   متاسفانه ایران از طرف آمازون تحریم هستش و خدماتش رو فعلا در ایران ارائه نمیده، ولی هستن شرکت هایی که تا حدودی بعضی از خدمات مشابه رو ارائه می کنن جدیدا در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *