مانیتور

کاربردها و فوائد Elasticsearch

فوائد ElasticSearch چیست؟

صرف زمان کم از شروع کار تا رسیدن به نتیجه

جالب است بدانید ElasticSearch ،API های مبتنی بر REST و یک رابط کاربری  HTTP آسان ارائه می دهد، همچنین از فایل هایJSON  که کاملا رایگان است، استفاده می کند. این خصوصیات باعث می شود شروع کار با اون و ایجاد برنامه های کاربردی برای مقاصد مختلف بسیار سریع و ساده باشد.

کارایی بالا

توزیع شده بودن Elasticsearch باعث می شود حجم بالایی از داده ها رو به طور موازی پردازش کند و سریعا بهترین جواب ها را برای جستجو پیدا کند.

عملیات تقریبا Real Time

عملیات Elasticsearch  مثل خواندن یا نوشتن داده ها، معمولا زیر یک ثانیه زمان میبرد. چنین سرعت بالایی این امکان رو به شما میدهد تا از Elasticsearch  در کارهای تقریبا بلادرنگ مثل نرم افزار های مانیتورینگ و تشخیص خطا استفاده کنید.

توسعه آسان برنامه

Elasticsearch از زبان های متنوعی از جمله جاوا، پایتون، PHP، جاوا اسکریپت، Node.js،Ruby  و … پشتیبانی می کند.

علاوه بر جستجو، موارد استفاده از Elasticsearch به مرور زمان، همواره در حال رشد و تغییر بوده و هست. در زیر به ۵ مورد از کاربردهای Elasticsearch  اشاره می کنیم :

لاگ گیری و تحلیل لاگ

ابزارهایی که به همراه Elasticsearch ارائه شده و با آن یکپارچه هستند، اون رو به یکی از ساده ترین روش های لاگ گیری تبدیل کرده اند. Elasticsearch امکانات متنوعی از Beats گرفته تا Logstash را برای جمع آوری داده ها در هر جایی که هستن و ایندکس گذاری اونها در اختیار شما قرار می دهد. ابزارهایی مثل Kibana  به شما توانایی ایجاد داشبوردهای قدرتمند و تجزیه و تحلیل می دهد.

جمع آوری و ترکیب داده های عمومی

Elastic Stack  ابزارهای متعددی برای جمع آوری و ایندکس گذاری آسان داده های راه دور دارد. همچنین مثل بسیاری از روش های ذخیره سازی غیر رابطه ای که مبتنی بر ذخیره اسناد هستند، نداشتن یک تم سختگیرانه باعث شده کهElasticsearch  انعطاف پذیری لازم برای بارگزاری منابع مختلف داده، نگهداری اونها و قابل جستجو کردنشون را داشته باشد.

جستجوی Full-text

جستجویFull-text  یکی از اصلی ترین قابلیت های Elasticsearch است. جالب اینجاست که افرادی که از این قابلیت استفاده می کنند نتایج خیلی بهتری نسبت به روش های جستجوی قدیمی گرفتند. افراد استفاده کننده ثابت کردند که قابلیت های جستجو با Elasticsearch  قدرتمند و انعطاف پذیره و شامل ابزارهای بسیاریست که جستجو رو آسانتر می کند. Elasticsearch کوئری DSL  خودش را دارد. همچنین از قابلیت تصحیح خودکار متن برخورداره؛ مثلا اگر در متن اشتباه تایپی داشته باشید، می نویسد: آیا منظور شما “حدس صحیح خودش” است؟

معیارها و داده های برنامه

 Elasticsearch روی داده های سری زمانی مانند معیارها و رویدادهای برنامه هم بسیار عالی عمل می کند. این هم حیطه ی دیگریست که اکوسیستم بزرگ  Beats به شما اجازه می دهد تا به راحتی داده ها رو برای جستجوهای مشترک جمع آوری کنید. از هر فن آوری که استفاده می کنید، به احتمال بسیار زیاد Elasticsearch، کامپوننتی برای جستجوی معیارها و رخدادهای اون داره. حتی اگر چنین کامپوننتی نداشته باشد، اضافه کردن اون کاری ندارد.

تصویر سازی داده ها

Kibana با داشتن صدها امکان ترسیم چارت، سرویس  tileبرای اطلاعات جغرافیایی، TimeLion  برای داده های سری زمانی، عملا یک ابزار تصویر سازی خارق العاده قدرتمند و در عین حال ساده برای استفاده است. برای هر کدام از مواردی که گفته شد، چندین کامپوننت تصویری در Kibana وجود دارد. اگر با ابزارهای مختلف دسترسی به اطلاعات کار کرده باشید، خواهید دید که  Elasticsearch + Kibana به ابزار مورد علاقه شما برای تصویر سازی داده ها تبدیل خواهد شد.

Dashboard_example

0 دیدگاه در “کاربردها و فوائد Elasticsearchافزودن → خودتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *